FAQ - nejčastější dotazy

Příprava tiskových dat a vše okolo

Co je to spadávka - přesah na ořez?

Jaká je minimální doporučená síla linek?

Písmo - fonty

Proč připravovat tisková data pro tisk letáků, plakátů a dalších tiskovin v CMYK?

Barevný model CMYK tvoří technický základ pro moderní čtyřbarevný tisk.

Vždy připravujte svá tisková data v barevném režimu CMYK. Tisková data, která obdržíme v režimu RGB, automaticky převedeme do CMYK. Vezměte prosím na vědomí, že při převodu z RGB na CMYK může dojít k posunům barev, protože ne všechny barvy RGB lze v prostoru CMYK zobrazit. Pokud budete tisková data připravovat v CMYK, nebudete nakonec překvapeni barevnou změnou po exportu do tiskového PDF.

Na obrazovkách počítačů, notebooků, tabletů a smartphonů probíhá zobrazení v barevném režimu RGB. Toto zobrazení se liší v závislosti na nastavení (např. jas, kontrast, barevná teplota a kalibrace) a kvalitě zpracování obrazovky. Pro věrné zobrazení barev (stejné jako na tištěných produktech) je nutné provést kalibraci a profilaci obrazovky pomocí měřicího přístroje. 

Vlastnosti různých tiskových materiálů

Při výrobě vašeho letáku nebo plakátu závisí zobrazení barev také na zvoleném tiskovém materiálu. Různé druhy papíru mají různé vlastnosti. Recyklované papíry mají tendenci k šedavě žlutému odstínu, zatímco ofsetové nebo křídové papíry mohou být spíše bílé nebo namodralé. Na recyklovaných a nenatíraných papírech se můžou barvy jevit méně syté.


Co je to spadávka?

Spadávka, také nazývaná ořez, označuje okraj, který přesahuje konečný formát například letáku. Slouží jako bezpečnostní zóna a po tisku je odstraněna ořezávacím strojem. Aby nedošlo k oříznutí obrázků, textů a dalších prvků, je důležité dodržet bezpečnostní odstup od každého okraje konečného formátu. 

Na co je třeba dále myslet při vytváření spadávky?

Spadávka by neměla být pouze bezbarvá nebo vyplněná bílou barvou. Rozšiřte pozadí a jiné motivy až k okraji datového formátu, tedy přes konečný formát například letáku nebo vizitky. Důležité obrazové prvky by však neměly přesahovat konečný formát, protože by mohly být oříznuty. Spadávka je nástroj pro kompenzaci případných odchylek ve strojním ořezu, proto pokud dodáte data bez spadávky, můžou na tiskovině vzniknout bílé kraje. Doporučujeme vyhnout se při návrhu použití rámečků těsně lemující okraj letáku nebo vizitky.  V případě nepřesnosti v ořezu bude tato odchylka viditelná díky rámečku.

To nejdůležitější:

  • Spadávka: po celém obvodu 2 mm (pokud není uvedeno jinak)
  • Bezpečnostní odstup: 4 mm od konečného formátu ( texty, loga a jiné důležité objekty)
  • Grafické prvky (např. barvy pozadí, grafiky nebo podkladové vzory) rozšiřte přes konečný formát až k okraji datového formátu, tedy 2 mm spadávku také vyplňte grafikou

Jaká je minimální doporučená síla linek?

Dávejte pozor, abyste v návrhu letáku nebo jiné tiskoviny neudělali příliš tenké čáry. To platí i pro písma.

  • Pozitivní čáry (tmavá čára na světlém pozadí): alespoň 0,25 pt (0,09 mm)
  • Negativní čáry (světlá čára na tmavém pozadí): alespoň 0,5 pt (0,18 mm)

Proč musí mít pozitivní a negativní linie určitou sílu?

Tenké čáry vytvořené s pokrytím inkoustem menším než 100 % na barevný kanál se mohou v důsledku tiskového rastru jevit jako rozbité, roztřesené, rozmazané nebo přerušované.


Písma

Dbejte na to, aby v návrhu písmo nebylo příliš malé nebo tenké. Doporučená minimální velikost písma: 6 pt. v pozitivu, 7 pt v negativu (bílé písmo v tmavém pozadí) Pro písma také platí upozornění na příliš tenké linie písma, viz tloušťky čar v tisku.  U příliš malých písem a u písem s tenkou linkou platí, že čím světlejší písmo - s menším nasycení barvou - tím horší ostrost textu díky tiskovému rastru.

Vkládání písem nebo převod do křivek

Všechna písma musí být v dokumentu s tiskovými daty kompletně vložena nebo převedena do křivek, aby se předešlo problémům se zobrazením mezer mezi znaky či vzhledem písma. 

Správné nastavení černého textu

pro dosažení ostrého tisku černých textů je potřeba nastavit barevnost textu na hodnotu CMYK 0-0-0-100. Text bude vytištěn pouze jedním tiskovým plátem a nehrozí tak "rozostření" textu při případné odchylce soutisku jednotlivých tiskových barev.